Шампионът от Световното първенство Германия е непобеден и влиза в четвъртфиналите по баскетбол на Олимпиадата в Париж
AP News | 2024-10-24 | 17:20:36

ПАРИЖ (AP) — Непобеден на миналогодишното Световно първенство по пътя към златния медал. Непобеден досега на Олимпийските игри в Париж. Никой отбор в този турнир също няма по-добри защитни числа.

И Германия също не се интересува дали някой забелязва това.

„Наистина не се фокусирам върху този вид неща“, каза треньорът на Германия Горди Херберт. „Може би ни помага да възстановим малко чип на рамото си.“

Гермците – както миналото лято на Световното първенство, така и това лято на Игрите в Париж – със сигурност играят така, сякаш имат много чипове всичките им рамене. Те са дръзки, издръжливи, уверени са и вече са сигурни в най-доброто си представяне на олимпийски игри.

Сега искат повече. Много повече. САЩ са фаворитът за златни медали сега, след като турнирът по баскетбол за мъже се премести в Париж. Това е разбираемо, след като американците спечелиха последните четири олимпийски златни медала, но Германия напълно вярва, че може да победи всеки в света - и резултатите от последните две лета го потвърждават.

„Винаги сме били уверени и не сме тук, за да губим“, каза германският нападател Мориц Вагнер. „Мисля, че това е голяма, голяма характеристика на тази група.“

Германия е с 11-0 в най-важните мачове през последните две лета, Световната купа и сега Олимпиадата. Той игра с Франция, гостуване пред 27 000 души, за първото място в тяхната олимпийска група в петък вечер и абсолютно взриви домакините през първото полувреме по пътя към лесна победа. Той има изгряваща звезда от НБА в лицето на Франц Вагнер, опитен ветеран пойнтгард в лицето на Денис Шрьодер, осигуряващ лидерството, голям човек в лицето на Даниел Тейс, чиято игра изглежда идеално подходяща за физическите натоварвания на международната игра, и увереност, която се натрупва от цяла ера година сега.

„Когато имаш някой като Денис, това лято е неговото мислене“, каза Франц Вагнер. „Той не играе за нищо друго освен за злато. Така че мисля, че това повишава нивото на всички останали.“

Тази серия наистина започна в Абу Даби миналото лято и странно със загуба.

Това беше последният демонстративен мач на Германия преди Световното първенство и се изправи срещу САЩ. Германците взеха 18 точки водеше, след което видя как всичко се изплъзва в бараж, воден от Антъни Едуардс. Американците избягаха онази нощ, след което се удивиха след това.

„Те са наистина добри“, каза треньорът на САЩ Стив Кер в онази вечер на германците, след което направи кратка пауза, преди да повтори с още по-интензивни думи. „Те са наистина добри.“

Франц Вагнер каза, че това е била нощта, в която Германия е разбрала, че е на път да направи нещо.

„Ако трябва да кажа един мач, това беше мач преди Световното първенство, когато бяхме с двуцифрен резултат пред отбора на САЩ на трето място и някак го оставихме да ни се изплъзне“, каза той.

Германия победи САЩ на полуфиналите на Световното първенство в Манила през 2023 г. след това почти победи САЩ отново - този път, с много по-звезден американски състав, не по-малко - миналия месец в изложба в Лондон точно преди да дойде в Париж в мач, в който ЛеБрон Джеймс трябваше да поеме управлението.

Загубата от САЩ в Абу Даби подхрани германците. Изглежда, че загубата в Лондон може да го направи отново. Най-големият дефицит, с който Германия се сблъсква досега на тези олимпийски игри, е четири точки и изоставаше за по-малко от 4 ½ от техните 120 минути време на корта. Той задържа отборите с най-добрата стрелба от олимпийските игри от 41%, малко по-добре от САЩ, а германците допускат едва 73,7 точки на мач досега във Франция.

„Това е най-големият турнир в света“, каза Шрьодер. „Когато играеш с тези момчета, всяко състезание – без неуважение, но тези момчета в съблекалнята, винаги е същото чувство, когато излезем там и се състезаваме. Няма значение дали е предсезонен мач или мач от голям турнир, защото всички са с толкова висок коефициент на интелигентност, момчета с висок характер.“

Германия се изправя срещу Янис Адетокумбо и Гърция на четвъртфиналите във вторник в Париж. Спечелете този мач и или Франция, или непобедената Канада ви очакват на полуфиналите в четвъртък. И тогава, ако германците стигнат до финала, те могат да видят САЩ там със златен медал.

„Мисля, че някак имаме цел на гърба си след миналогодишния успех, “, каза Тейс. „Всеки иска да победи световните шампиони. Мисля, че една от най-силните ни страни е, че никога не подценяваме нито един противник. Не приемаме никого с лека ръка.“